Amit érdemes tudni a kilim szőnyegekről
Az egykor hatalmas népszerűségnek örvendő kilimek egy időre feledésbe merültek, de néhány éve újra visszatértek a lakberendezési trendek közé. A kilim szó hallatán először a hagyományos padlószőnyeg jut eszünkbe, de ezek a textíliák sokkal többféleképpen használhatók. Gyakran szolgálnak falikárpitként, táskaként, bútorok, például fotelek vagy puffok kárpitjaként, mindenféle párnák huzataként, vagy imaszőnyegként. A kilimeket az különbözteti meg a többi szőnyegtől, hogy még ma is teljesen kézzel készítik őket.
A kilimkészítés rendkívüli művészete
A kilimszövés folyamata az egyik legfárasztóbb és legidőigényesebb technika, amelyet gépi módszerek nélkül végeznek. A szövő szakma tehetséges kezeket, odafigyelést és türelmet igényel.
A szövőszék a fő eszköz, amelyet a sokszínű, bonyolult mintázatú textíliák készítéséhez használnak. Az egész folyamat a láncfonal előkészítésével kezdődik (ezt nevezik láncolásnak), amely egy függőleges cérnasort jelent, ami akár kétszáz szál bevonását is jelenti, ezért egy szőnyeg szövése akár egy hónapig is eltarthat. A szövők függőlegesen fonalakat és szorosan egymásba fonódó vízszintes szálakat (vetülékfonalakat) szőnek össze, hogy a láncfonalat befedjék.
A képen: MUSALER, VOSKETAP, AKNALICH és LUSARAT szőnyegek.
A függőleges és vízszintes szálak összekötésére egy szövőfésűt használnak, egyfajta kézi szerszámot, amely vagy a szövőszék része, vagy attól külön áll. A szövő a fésű segítségével úgy rögzíti a szálakat, hogy azok láthatatlan hurkokból álló szövetet hoznak létre. Miután a teljes mintát megszőtték, a szálakat alulról rögzítik, és végeik mindkét végén rojtokat alkotnak. A szövőszék használatának köszönhetően a szőnyeg megfordítható, az elülső oldalon az eredeti mintát, a hátoldalon pedig annak tükörképét mutatja.
Keleti minták és színek
A Törökországban és keleti országokban, például Szíriában és Afganisztánban gyökerező kilimek rendkívül színes szőnyegek, gyönyörű árnyalatokkal és részletes mintákkal. Az ilyen típusú szőnyegeken található minták leggyakrabban geometriai vagy virágmotívumok. Az ismétlődő, hagyományos, színes motívumok mindenkinek megragadják a tekintetét.
Származási helyük miatt etnikai és keleti stílusúnak mondhatók. Olyan színeket használnak, amelyeket növényekből, gyümölcsökből vagy cserjékből származó természetes festékekkel lehet előállítani, például a vöröset a festőbuzér gyökeréből, a barnát a mogyoróhéjból, a sárgát a kamillavirágból vagy a kéket az indigó szárából.
Nézd meg vintage szőnyegeinket
Miből készülnek a kilim szőnyegek?
A kilimek készítéséhez a legjobb minőségű gyapjút használják, amely új-zélandi juhok gyapjából származik. A zöld dombokon legelő, tiszat levegővel és termékeny talajjal körülvett állatoknak gyönyörű, vastag gyapjuk van, amitől szívesen megszabadulnak, amikor eljön a nyírás ideje. Miért gyapjú? Nos, íme néhány ok:
- Biológiailag lebomló és természetes
- Rendkívül nedvszívó, megtartja a szoba kívánt nedvesség szintjét és a levegő páratartalma alapján szabályozza azt.
- Sűrű szövésű gyapjú, amely nem szívja magába a szennyeződéseket és a port, valamint a kellemetlen szagokat, ezért akár a konyhában is használhatjuk őket.
- Foralmas helyiségekben is elhelyezhető, például egy előszobába vagy egy nappaliba, mivel a szálak lelapulnak, de egy idő után visszanyerik a formájukat.
Kilimek, a modern enteriőrök sztárjai
Ezek a kézzel készített, eredeti, puha kiegészítők nem hiányozhatnak a modern lakberendezésekből. A jellegzetes mintákkal díszített szőnyegek jól fognak mutatni a bohó, a vintage vagy a mid-century stílusú szobákban.
Emellett kiemelik az ipari és a skandináv stílusokban berendezett otthonok dekorációját. Egy biztos, bárhol is helyezel el egy kilimet, az garantáltan otthonod meghatározó kiegészítője lesz. A kilim alapfunkciója a hideg felület elleni védelem, illetve egy hangelnyelő réteget is nyújt, de az sem baj, ha pusztán dekorációként használjuk és a padlót vagy a falat díszítjük vele.
A képen: szőnyeg VOSKEHAT, puff TIFELT, kosárszett AROWANA és rattankomód PASCO.